Κυριακή, 04 Οκτωβρίου 2020 08:04

Παννεμεατικος-Τενεατης 0-1

Με τους 3 πολύτιμους βαθμούς έφυγε η ομάδα μας από μια παραδοσιακά δύσκολη έδρα. Στο γήπεδο της Νεμέας βρέθηκαν λιγοστοί φίλαθλοι λόγο των υγειονομικών μέτρων,οι οποίοι παρακολούθησαν ένα μέτριο παιχνίδι καθώς κ οι δύο ομάδες προτίμησαν να παίξουν αμυντικό ποδόσφαιρο. Οι φάσεις λιγοστές αλλά και μοιρασμένες ευκαιρίες για τις ομαδες να ανοίξουν το σκορ που όμως δεν καρποφορησαν. Στο δεύτερο ημίχρονο σαφώς βελτιωμένη η εικόνα είχε ως αποτέλεσμα μια φάση στο 67 μετά από σουτ του Κατσικα και επέμβαση ασταθή του τερματοφύλακα του Παννεμεατικου ο Αντωνίου να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Παννεμεατικος ανέβασε στροφές όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον ταμπακου όπου για άλλη μια φορά ήταν εξαιρετικά σταθερός. Επόμενο παιχνίδι εντός το Σάββατο με τον Ισθμιακο. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι:Ταμπάκου, Τζαναβάρας Γ., Δεληστάθης, Μαρινός, Μαζιώτης (90’ Μπαστούνης), Κριαράς, Ποτήρης, Αντωνίου, Κιούσης (70’ Στέφης), Τσουμάνης, Κατσίκας (85’ Τζαναβάρας Ε.)
Τετάρτη, 30 Σεπτεμβρίου 2020 16:24

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΤΕΝΕΑΤΗΣ 1-0

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στο ματς που άνοιξε την Αυλαία του πρωταθλήματος από τον ΑΟ Λουτράκι στο θωδειο σταδιο. Οι δύο ομάδες μπήκαν διστακτικά όμως δεν άργησαν να εκδηλώσουν επιθέσεις και να κυνηγήσουν τους τρεις βαθμούς. Χαμένες ευκαιρίες από τους παίκτες και των δύο ομάδων είχαν σαν αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει χωρίς σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με την ένταση και το πάθος να φέρνει κάρτες και σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 82 και μετά από μία καραμπόλα οι παίκτες μας είδαν την μπάλα να καταλήγει Στα δίχτυα του ταμπάκου. Το σκορ 1-0 υπέρ της ομάδας του Λουτρακίου και παρόλο τις προσπάθειες των παικτών μας και των κλασικών ευκαιριών οι οποίες χάθηκαν ήταν και το τελικό σκορ. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι :Ταμπάκου, Τζαναβάρας Γ. (83’ Μπαστούνης), Ποτήρης, Μαρίνος (86’ Τζαναβάρας Ε.), Μαζιώτης (86’ Στέφης), Λέκκας, Κριαράς, Τσουμάνης, Οικονόμου (73’ Κιούσης), Αντωνίου, Κατσίκας Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα του Λουτρακίου για την φιλοξενία και τα άριστα υγειονομικά μέτρα. Επόμενο παιχνίδι εκτός με τον ΠΑΝΝΕΜΕΑΤΙΚΟ το Σάββατο.

"Συνεχιζουμε την πορεια μας απο εκει που μας σταματησε ο covid 19. "

Η ομάδα μας είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση της συνεργασίας για ακόμη μια αγωνιστική περίοδο με το επιτυχημένο τεχνικό δίδυμο της σεζόν 2019-2020.

Έτσι στο τιμόνι της ομάδας του Τενεατη θα βρίσκεται ο επιτυχημένος τεχνικός κος Περαχωριτης Αθανάσιος και ο "υπεύθυνος για την εξαιρετική φυσική κατάσταση των παικτών μας της προηγούμενη σεζόν" γυμναστής μας κυριος Οικονόμου Επαμεινώνδας.

Η οικογένεια του Τενεατη αισθάνεται διπλή υπερηφάνεια διότι και οι δύο έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο σύλλογο και είναι κομμάτι αυτού.

Επισης το Δ.Σ. και οι φίλαθλοι της ομάδας ευχαριστουν τον Επαμεινώνδα για την πολυετή αγωνιστικη του προσφορα προς τον Σύλλογο καθώς από εδώ και στο εξής (κρεμάει τα παπούτσια του) για να αφιερωθεί στην προπονητική.

"Ειναι τιμη μας που φορεσες την φανελα της ομαδας μας...παιδια με τετοιο ηθος και χαρακτηρα σπανίζουν στη σημερινή εποχή...Ο κόσμος του Τενεατη σε ευχαριστεί."

Όσοι βρέθηκαν το Σάββατο στο Γήπεδο Αθικιων είχαν την τύχη να απολαύσουν ένα ματς γεμάτο ένταση, βγαλμένο από την ιστορία δύο συλλόγων για τους οποίους αυτό το παιχνίδι μόνο αδιάφορο δεν ήταν. Τι κι αν η ομάδα μας μαθηματικα δεν ανυσηχει για την παραμονή στην κατηγορία,τι κι αν ο Ατρόμητος Χιλιομοδιου έχει σχεδόν μαθηματικά στεφθεί πρωταθλητης...το παιχνίδι έγινε "αίμα και άμμος " Οι δύο ομάδες μπήκαν δίχως δισταγμό για τη νίκη,οι φίλαθλοι που είχαν κατακλύσει το γήπεδο με πανό και καπνογόνα βλεπαν κορμιά να πέφτουν. Στο 20ο λεπτό καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Στάθη Λέκκα που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Χιλιομοδιου και γράφει το 1-0. 10 λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι αντιδρούν με κεφαλιά του Παινεση και φέρνουν το ματς στα ίσια. Όμως στο 42 ο Κατσικας με σουτ έξω από την περιοχή γράφει το 2-1 με τις καρδιές να σπάνε. Οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο πάλεψαν χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα αφού παρα την πίεση των φιλοξενούμενων,ο ξανά διακριθεν τερματοφύλακας μας Βασίλης ΤΑΜΠΑΚΟΥ παρότι τραυματίας, με εκπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Το πάθος περίσσεψε στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν το ματς και τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν τη νίκη και την εδραίωση στην 6 θέση με 34 βαθμούς. Επόμενος αγώνας το Σάββατο στο Λουτράκι με τον ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι: Ταμπάκου, Μαρινός, Μαζιώτης, Γιάννου (90’ Ποτήρης), Οικονόμου Ε., Μπαλάφας, Λέκκας, Γκουριώτης (82’ Μπαστούνης), Αντωνίου (70’ Τζαναβάρας Ν.), Οικονόμου Π. (90’ Κιούσης), Κατσίκας
Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020 15:19

Θύελλα κάτω Διμηνιου-Τενεατης 0-4

Μια ακόμη νίκη πανηγύρισε η ομάδα μας , που πέρασε με 0-4 από το Κιάτο επί της Θύελλας Κάτω Διμηνιού. Η ομάδα μας τρέχει σερί 7 νικών στα τελευταία 8 ματς και έφτασε τους 31 βαθμούς. Οι παίκτες μας προηγήθηκαν στο 26’ με ωραία προσωπική ενέργεια και τελείωμα του Κατσίκα. Η Θύελλα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως, η ομάδα μας με καθαρό μυαλό έλεγξε τον ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Θύελλα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο σουτ του Ρήγα (50’) η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Δύο καλές στιγμές είχαν οι παίκτες μας για το 0-2 με τους Αντωνίου και Κατσίκα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και μέχρι το 70’ προσπάθησαν πολύ για την ισοφάριση και πίεσαν κυρίως από κάποιες στημένες φάσεις. Η είσοδος του Νώντα Τζαναβάρα, όμως, αποδείχθηκε καταλυτική για την ομάδα μας , που έπαιξε με δύο φορ και καθάρισε το ματς. Στο 76’ ο Τζαναβάρας έκανε το 0-2 μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Γκουριώτη και στο 83’ ήρθε και το τρίτο γκολ με σκόρερ τον Οικονόμου, έπειτα απ’ την πάσα του Κατσίκα. Στο 88’ ο Κατσίκας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από την πάσα του Τζαναβάρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι: Ταμπάκου, Μαζιώτης, Γιάννου (83’ Μπαστούνης), Μαρινός, Οικονόμου Ε., Μπαλάφας (89’ Ποτήρης), Λέκκας, Γκουριώτης (89’ Δεληστάθης), Αντωνίου (75’ Τζαναβάρας Ν.), Οικονόμου Π., Κατσίκας Επόμενος αγώνας εντός το Σάββατο με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ.
Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2020 18:22

Τενεατης-Αστέρας Δερβενιου 4-0

Εμφατικη αλλά συγχρόνως και δύσκολη νίκη για την ομάδα μας η οποία κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στον εντός έδρας αγώνα με τον Αστέρα Δερβενιου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι χλιαρά και το 0-0 του ημιχρόνου,με δύο φάσεις των φιλοξενούμενων και ένα δοκάρι από το Στάθη Λέκκα έδειχνε να είναι και το πιο πιθανό αποτέλεσμα για την ανάπαυλα. Το δεύτερο ημίχρονο όμως επιφύλασσε συγκινήσεις. Στο 60 ο Στάθης Λέκκας μετά από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα του αστέρα γράφοντας το 1-0. Στο 75 ο κύριος Κωνσταντόπουλος του οποίου η διαιτησία πάντα είναι πολύ καλή υπέδειξε πέναλτι για παράβαση του παίκτη μας Στάθη Λέκκα εντός περιοχής και εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι θα έπαιρνε άλλη τροπή, ο τερματοφύλακας μας Ταμπακου Βασίλης έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα κάνοντας την επέμβαση του αγώνα Και σαν να μην έφτανε αυτό στην επόμενη φάση ο Κατσικας έβγαλε ασίστ στον Αντωνίου και ο δεύτερος κατάφερε να βρει ξανα δυχτια για την ομάδα μας ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 82 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντωνίου ο ΜΠΑΛΑΦΑΣ πιάνει τρομερή κεφαλιά μέσα στην περιοχή γράφοντας το 3-0 και 7 λεπτά αργότερα ο Κατσικας εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος και έγραψε το τελικό 4-0. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι: Ταμπάκου, Μαζιώτης, Δεληστάθης (46’ Γιάννου), Μαρινός, Μπαστούνης, Μπαλάφας, Κιούσης (46’ Ποτήρης), Λέκκας (86’ Στέφης), Αντωνίου (86’ Τζαναβάρας Γ.), Γκουριώτης, Κατσίκας Η ομάδα μας πλέον συγκατοικει στην 7η θέση με 28 βαθμούς με την Ελλάδα Βελου και θα ταξιδέψει το Σάββατο για να αγωνιστεί με την θύελλα κάτω Διμηνιου.
Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2020 09:08

Τενεατης-Ηρακλής Ξυλοκάστρου (κ16)

Το Σάββατο το πρωί στα Αθίκια διεξήχθη ο αγώνας κ16 μεταξύ των ομάδων του Τενεατη και του Ηρακλή Ξυλοκάστρου. Σκορ 2-1 με τέρματα του Κακανακακου και του Γιώργου Περαχώριτη. Όμως θα ήταν αδικία για εσάς παράγοντες προπονητές και αθλητές του Ηρακλή Ξυλοκάστρου να μην αναφέρουμε τα παρακάτω. Ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου ο οποίος μετράει 90 χρόνια ιστορίας είναι ένας σύλλογος ο οποίος χρόνια τώρα δίνει μεγάλη βάση στις ακαδημίες του ξέροντας ότι εκεί είναι το μέλλον. Έχουν μια νοοτροπία την οποία την εφαρμόζουν από τα πιτσιρίκια τους έως και το ανδρικό τμήμα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Το περιστατικό συνέβη λοιπόν το Σάββατο μετά τον αγώνα της κ16 όταν ο έφορος υλικού του Τενεατη μπήκε στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων για να καθαρίσει αφού ακολουθούσε το παιχνίδι του ανδρικού τμήματος. Ομως δεν είχε καμία δουλειά γιατί ο Ηρακλής είχε αφήσει τα αποδυτήρια πεντακάθαρα. Κάποια πράγματα στο ποδόσφαιρο τα θεωρούμε αυτονόητα ομως δεν είναι...συγχαρητήρια λοιπόν από τον Τενεατη στους Αθλητές του Ηρακλή Ξυλοκάστρου και στο Τεχνικό επιτελείο του κύριο Μιχάλη Καφαντάρη και κυριο Μανώλη Σούλο. Αυτά τα μικρά πράγματα σε κάνουν Μεγάλη ομάδα!
Δευτέρα, 03 Φεβρουαρίου 2020 08:46

Ηρακλής Ξυλοκάστρου-Τενεάτης Αθικιων 0-1

Μεγάλο βήμα οχι μόνο για την σωτηρία της αλλά και για να πλασαριστει αφου σκαρφαλωσε στην 7η θέση μαζί με Ελλάς Βελου και Σαρωνικό Γαλατακιου ,πέτυχε η ομάδα μας το Σάββατο στο Ξυλόκαστρο απέναντι στον τοπικό Ηρακλή. Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα όπου κυριάρχησε το πάθος για την νίκη,οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά και έδειξαν από νωρίς για ποιο λογο ήταν στο γήπεδο. Μόλις στο 14ο λεπτό η ομάδα μας πέτυχε το 0-1, όταν από ασίστ του Γκουριώτη, ο Κατσίκας πλάσαρε ο Κουρούμαλης απέκρουσε και στην επαναφορά, με δεύτερη προσπάθεια, ο Κατσίκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες μας ειχαν άλλες δύο καλές στιγμές με Αντωνίου και Γκουριώτη, με τον Ηρακλή να ισορροπεί στη συνέχεια και να μπαίνει πολύ δυνατά στο β’ μέρος. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν, πήραν μέτρα στο γήπεδο, όμως ήταν αναποτελεσματικοί στη τελική προσπάθεια. Στο 75’ ο Ταμπάκου έκανε την απόκρουση του αγώνα σε σουτ εξ’ επαφής του Μιχάλη Καφαντάρη και μπορούμε να πούμε ότι χάρισε τους 3 βαθμούς στην ομάδα μας. Στα τελευταία λεπτα το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Ηρακλή να πιέζει. Τελικά, παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος, με την ομάδα μας να παίρνει το σπουδαίο τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί το σπουδαίο παιχνίδι των διακριθέντων ΜΠΑΛΑΦΑ και ΜΑΖΙΩΤΗ όπου έδειξαν πάθος μέχρι το τελευταίο λεπτό ξεσηκωνοντας την κερκίδα ...αλλά και η επιστροφή του Ραφαήλ Ποτηρη μετά από 2 χρόνια στην αγωνιστική δράση. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι:Ταμπάκου, Οικονόμου Π. (90’ Μπαστούνης), Μαρινός, Δεληστάθης, Οικονόμου Ε., Μπαλάφας, Μαζιώτης, Αντωνίου (83’ Τζαναβάρας Γ.), Γκουριώτης (65’ Ποτήρης), Λέκκας (90’ Τζαναβάρας Ν.), Κατσίκας Επόμενος αγώνας εντός το Σάββατο με τον Αστέρα Δερβενιου.
Δευτέρα, 27 Ιανουαρίου 2020 10:12

ΤΕΝΕΑΤΗΣ-ΘΥΕΛΛΑ ΠΕΤΡΙΟΥ 3-2

Σπουδαία Νίκη πέτυχε η ομάδα μας το Σάββατο απέναντι στη θυελλα Πετριου με σκορ 3-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 58 κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να πάρει και το παιχνίδι στην εκπνοή του αγώνα με τους παίκτες να δίνουν το 120% των δυνάμεών τους και των ψυχικών τους αποθεμάτων. Στο ρεπορτάζ του αγώνα τώρα οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.Αν και οι παίκτες μας είχαν την υπεροχή δέχτηκαν το γκολ στο χειρότερο σημείο δηλαδή στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με μακρινό σουτ του Σαρρή,και σαν να μην έφτανε αυτό στο 58 ο Μητράκος με ένα τρομερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους... και εκεί που όλα έδειχναν ότι έρχεται μία πικρή ήττα για την ομάδα μας,μέσα σε πέντε λεπτά ξεκίνησε η ανατροπή.Η υπόδειξη πέναλτι υπέρ της ομάδας μας σε χέρι του Μητρακου μετουσιώθηκε σε γκολ από το Χρήστο Κάτσικα που έχει φτάσει αισίως τα 12 τέρματα. Η μπάλα στήθηκε στη σέντρα και οι παίκτες μας άρχισαν να πιέζουν για να ισοφαρίσουν η είσοδος του Νώντα τζαναβάρα ήταν καταλυτική αφού μετά από 10 λεπτά δίνει την ασίστ στον Κάτσικα για να κάνει το 2-2 με πλασέ μέσα στην περιοχή το χ όμως δεν μας έφτανε επρεπε να πάρουμε το παιχνίδι και όπως και έγινε σε μία στημένη φάση,μία καλό τραβηγμένη εκτέλεση από τον Παναγιώτη Στέφη ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή βρίσκει τον Νώντα Τζαναβάρα μέσα στην περιοχή ο οποιος βρίσκει την μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα της θύελλας και τους 100 περίπου φιλάθλους της ομάδας στα ουράνια τελικό σκορ 3-2.Η ομάδα μας θα ταξιδέψει το Σάββατο στο Ξυλόκαστρο και εχει το μυαλό πλέον είναι σε αυτό το παιχνίδι. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι :Ταμπάκου, Οικονόμου Π. (74’ Τζαναβάρας Επ.), Μαζιώτης, Γιάννου, Οικονόμου Ε., Μπαλάφας, Μαρίνος (54’ Τζαναβάρας Γ.), Αντωνίου (90’ Μπαστούνης), Λέκκας, Γκουριώτης (83’ Στέφης), Κατσίκας
Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2020 18:17

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ-ΤΕΝΕΑΤΗΣ 2-1

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας το Σάββατο στο Γήπεδο του Βελου με αντίπαλο την Ελλάδα Βελου. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατάφερε στο 7ο λεπτό να προηγηθεί με τον Κατσίκα μετά από ασίστ του Γιάννου. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις φάσεις μέχρι το 45 π ου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζαρκο και μπήκαν στα αποδυτήρια με ψυχολογία. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58 η ομάδα μας είχε χαμένη ευκαιρία ξανά με τον κατσικα για να κάνει το 1-2 αλλα η μπάλα περασε λίγο άουτ .Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί όμως που σκόραραν ξανά με τον Ζαρκο στο 62. Παρότι η ομάδα μας πίεσε δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και το 2-1 ηταν και το τελικό σκορ. Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι:Ταμπάκου, Γιάννου (84’ Στέφης), Μαζιώτης, Οικονόμου Ε., Οικονόμου Π. (80’ Τζαναβάρας Κ.), Μπαλάφας, Κιούσης (70’ Τζαναβάρας Γ.), Γκουριώτης (70’ Μαρινός), Αντωνίου, Κατσίκας, Λέκκας Επόμενος αγώνας εντός το Σάββατο με την θύελλα Πετριου.